Kıbrıs Tercüman

Mağusa Belediye Meclisi’nden İstifa

Mağusa Belediye Meclisi’nden İstifa
02 Eylül 2021 - 16:16

Mağusa Belediye Meclisi üyesi Ulus Irkad, belediye çalışanlarının bugün ödemelerle ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı süresiz greve gitmeleri sonrasında görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Mağusa Belediye Meclisi’ne TDP listesinden YKP adayı olarak seçilen Ulus Irkad görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Belediyede örgütlü Mağusa Türk Genel İş Sendikalı çalışanların ödemeler ile ilgili  süresiz greve gitmesi ile birlikte haklı şikayet ve eleştiriler aldığını belirten Irkad sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımdaistifa ettiğini açıkladı.

İstifa ederek bir yandan da belediyede yaşananlara tepki gösteren Irkad,  demokratik sürecin bir adımı olarak istifayı seçtiğini duyurdu.

Paylaşımında bütçe oluşumunda hassasiyetlerini ortaya koyduğunu, özellikle belediyeye istihdamların kontrollü yapılması için talebi olduğunu belirten Irkad, bu yöndeki kararın meclisin kontrolünde olmadığını belirterek, “Gelinen noktada Belediye son zamanlarda artık çalışanlarını ödemekte güçlük çekiyor” ifadelerini kullandı.

Irkad, istifasını şu sözlerle açıkladı:

 

İSTİFA EDİYORUM

Sevgili “Gazi Mağusa Belediyesi, Belediye Çalışanları” sevgili halkımız ve Kıbrıslıtürk Basını; Bugün artık “Gazi Mağusa Belediyesi” çalışanlarının greve gitmesi ile ortaya çıkan tepkilerde belli ki çalışanların ödenememe ve zamanında maaş, bayram ödenekleri ve birçok alacakları maddi kazançlarından dolayı oluşan tepkilerden dolayı haklı şikayet ve eleştirilerini aldım.

Belli ki “Gazi Mağusa Belediyesi” çalışanlarını ödeyememe güçlükleri içinde. Kısaca Belediye çalışanları tepkilerini grevle ortaya koydular ve Meclis dahil çeşitli organlara şikayet ve tepkilerini ilettiler.

Bugünkü grev sırasında bazı çalışanların bana da tepkilerini eleştirel olarak ortaya koyduklarına şahit oldum. Belli ki bir demokratik mekanizma olan istifa mekanizmasının seçimlere bir sene kala çalıştırılıp hem dinamizm hem de bir odaklanma yaratma gereği tarafımdan gözlemlenmiştir.

Seçildiğim zamandan beri bütçenin oluşmasında hassasiyetlerimi ortaya koyup bazı bütçe oylamalarında “hayır” dedim. Daha sonra gene çekincelerimi ortaya koyup bazı bütçe oylamalarında “evet” de dedim.

Sorumluluk aldığım Kültür Komisyonu dışında göreve geldiğim zamandan beri istihdamların kontrollu yapılmasını ve bu konularda çok dikkatli olunmasını da devamlı talep ettim.

İstahdam sağlama elbette meclisin kontrolü altında değildi. Burada da kişisel suçlama veya eleştirilere girmek istemiyorum. Gelinen noktada Belediye son zamanlarda artık çalışanlarını ödemekte güçlük çekiyor.

Mesailer, bayram ödenekleri ve diğer esnaftan veya çeşitli birimlerden alınan borçlar şikayet konusu olmaktadır. Ülkenin içinde bulunduğu koşulların belediyeleri güç duruma getirdiğini de takdir ediyorum ama bizim en başta çalışanların menfaatleri ve rahatlamalarını gözönüne getirmemiz gerekiyordu. Bunu yapamadık…

Muhalefet olmama, kurulu statüko ve hukuksal birçok sorunları olan yapıya karşı olmama rağmen gene de sorunların çözülebileceğine inandım ve bu yönde mücadele vermeye çalıştım. İstifa etmemle daha demokratik, şeffaf, emekten yana, oydaşmacı demokrasiye yol açacak bir dinamik yapının oluşmasını ve Belediyedeki gerek mali gerekse emek kolunda mücadele edenlerin sorunlarına daha da dikkat çekmek için bu istifa kararımı almış bulunuyorum.

İstifamla kendime düşen sorumluluğu tam olarak yerine getiremesem bile yukarıdaki değerlerin bundan sonra daha da öne çıkarılacağına emin olmak istiyorum.

İstifa etmek de bir erdemdir. İstifamla bu erdemin kullanılmasıyla bir kez daha  toplumsal eleştiri mekanizmamıza bir katkıda bulunmak istiyorum. İstifamın Resmi ilgililer ve Belediye Başkanlığı tarafından kaale alınmasını istirham ediyorum. İstifam bir sarsıntı yaratmasa bile gerek “Gazi Mağusa Belediye Başkanlığı”na, gerekse Meclis üyesi çeşitli partilere mensup arkadaşlarıma seçimlere son bir sene kala başarılar diliyorum.

Saygılarımla Mağusa Belediye Meclisi TDP listesinden YKP adayı Ulus Irkad

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2021 - Tüm hakları saklıdır.