Kıbrıs Tercüman

“Denktaş’ın mücadelesi Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin esas parametresidir”

“Denktaş’ın mücadelesi Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin esas parametresidir”
15 Haziran 2023 - 20:55

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bolu’da Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş heykelinin açılış töreni dolayısıyla Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen, “Kıbrıs Türk Milli Mücadelesinde Rauf Raif Denktaş” konulu panele katıldı.

Panel, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Kıbrıs’ta 21 Aralık 1963’te başlatılan Kanlı Noel saldırıları ve Türkiye’nin Kıbrıs Türklerine desteğini anlatan video gösterildi. Ayrıca katılımcılara, Kıbrıs’taki güncel gelişmeleri anlatan Cumhurbaşkanlığı videosu da sunuldu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, bu anlamlı toplantıda olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu kaydetti.
Bolu’ya, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın heykelinin dikilmesiyle KKTC’nin mücadelesinin yaşatılacağını ve gençlere aktarılacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, mücadelemizin çok uzun olduğunu belirtti.
Kıbrıs’ın, Osmanlı Devleti’nin yönetiminde olmasının önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı’nın Kıbrıs’ı 350 yıldan fazla bir süre yönettiğini söyledi. Vatan toprağı Kıbrıs Adası’nın İngiltere’ye kiralandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar İngiltere, adaya adım atarken Serdar Denktaş’ın dedesi Şeherli Mehmet’in ağladığını anlattı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının o günden sonra Türk askerinin adaya gelişini beklediğini kaydetti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun, Kıbrıs Türk halkı tarafından büyük bir özlemle izlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, daha sonra Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın sahneye çıktığını belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın hep Atatürk’ü kendine örnek aldığını vurgulayarak Türk milletinin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkü’nün mutlaka İngiliz Sömürge Yönetimi’nden kurtulacağını bildiğini kaydetti.
Rauf Raif Denktaş’ın bir hukukçu olarak Dr. Fazıl Küçük’ten bayrağı devralıp Kıbrıs Türk halkının hakkını ve hukukunu savunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş antlaşmasında Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkının önemini ve Kıbrıs Türk halkının bu şekilde varlığını sürdürebileceğini bildiğini vurguladı.
“Kıbrıs, Kıbrıslılarındır” gibi muhalif söylemleri eleştiren Cumhurbaşkanı Tatar; “Biz kendi kendimizi elbette yönetebiliriz ama senin arkanda Türkiye’nin duruşu olmazsa sen orada bu haçlı zihniyetine karşı nasıl varlığını sürdürebileceksin?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşitlik ve iki devletin bu nedenle önemli olduğunu vurguladı.
Annan Planı’na ulusalcılar olarak karşı durduklarını belirten Cumhurbaşkanı Tatar; “Orada bizimle dalga geçtiler. Biz evet dedik, onlar hayır dedi. Rumları Avrupa Birliği’ne aldılar” dedi. “İşlerine geldiğinde hukukun üstünlüğü, işlerine geldiğinde siyasi karar” eleştirisi yapan Cumhurbaşkanı Tatar, bu nedenle yeni siyasetin önemli olduğunu vurguladı. Garantörlüğün modasının geçtiği iddiasına da tepki gösteren Cumhurbaşkanın Tatar; “Mavi Vatan Türk gölü gibi…” diye konuştu.
Türk askeri çekildiğinde, garantörlük bittiğinde Kıbrıs Türk halkının varlığını, kimliğini, kültürünü sürdürmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar; “Çok dikkatli olmamız gerek. Kıbrıs’ta büyük bir mücadele içerisindeyiz” dedi.
Kıbrıs Türkü’nün büyük Türk milletinin kopmaz bir parçası olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar; “Kıbrıs’ta ileride bir antlaşma olacaksa egemen eşitlik temelinde, iki egemen bağımsız devletin iş birliğiyle olabilir” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin tamamıyla bu siyasetin arkasında olduğuna vurgu yaptı.
“Egemenlik ve devlet bizim için vazgeçilmezdir”
Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın mücadelesine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar; “Onun mücadelesi, Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin esas parametreleridir. Egemenlik ve devlet, bizim için vazgeçilmezdir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı anarak onun söylediklerini her zaman hatırlayıp yeni siyaseti şekillendirmenin görevleri olduğunu kaydetti.
Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın devlete sahip çıkılması gerektiğine her zaman dikkat çektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar; “Eğer bir halk kendi geleceğini tayin edemezse ve başkalarının boyunduruğu altına girerse, yok olur” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesinin ve dünya ülkeleri arasında yerini almasının önemini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de doğal kaynaklardan payını alması için KKTC egemen devletinin, Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde olması gerektiğini söyledi.
Yunanistan’ın hayalinin Kıbrıs’a kadar uzanan, “Büyük Yunanistan” olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; “Böyle bir şeye bizim milletimizin onay vermesi mümkün değildir” dedi.
Kıbrıs’ta katliamlar olurken, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile yeni sınırların çizildiğini kaydetti. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın, Türk askerini adaya getiren insan olarak bilinmek istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; “Kıbrıs bir milli dava, tarihten gelen hakkımız, hukukumuz…” diye konuştu.
“Biz onun öğrencileriyiz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar; “Rauf Raif Denktaş bizim büyüğümüzdü. Milliyetçi bir insandı. Türk dünyasının lideri haline gelmiştir. Bize miras bırakmıştır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2021 - Tüm hakları saklıdır.